بررسی سفرهای تجربه سلامتی (Wellness Experience) در دوران پس از کرونا

گردشگران با افزایش سفرهای تجربه‌ سلامتی خواهان چه چیزی هستند؟ پس از زمان تسلط همه‌گیری کرونا در جهان و انفجار دوباره مشتریان تجربه‌های سلامتی بحث‌های زیادی وجود داشته‌ است. می‌خواستیم میزان اهمیت و حجم این جریان را بررسی کنیم و چند سؤال مهم را مطرح کنیم.

در موسسه‌ tourismmarketing.agency، به‌واسطه کار با چند اپراتور که بر تجربه‌های سلامتی تمرکز دارند، پس از باز شدن دوباره درب‌های جهان به روی سفر، حداقل در برخی کشورها و مناطق، شاهد روند صعودی این تجارب بوده‌ایم.

تجربه‌های سلامتی پیش‌از این و قبل از همه‌گیری مسیری صعودی داشتند، اما با توجه به اینکه همین  حالا سلامت ذهنی و آرامش درونی موضوع داغ روز است، مصرف‌کننده‌های بیشتر و بیشتری در جستجوی فعالیت‌هایی هستند که نه‌تنها سرگرم‌کننده و شادی‌بخش باشند بلکه حالت ذهنی آن‌ها را نیز بهبود بخشد.

راهکار tourismmarketing برای بررسی سفرهای ویژه سلامت

راهکار tourismmarketing برای بررسی سفرهای ویژه سلامت
راهکار tourismmarketing برای بررسی سفرهای ویژه سلامت

برای این منظور یک نظرسنجی را ترتیب دادیم و طی آن از مصرف‌کننده‌های این حوزه گردشگری در ایالات‌متحده سؤال می‌کنیم، آیا به تجربه‌ای از نوع سلامتی توجه می‌کنند و در ضمن سؤال می‌کنیم آیا قبل و بعد از همه‌گیری در این نوع فعالیت شرکت می‌کردند یا خیر. 

افرادی که از آن‌ها سؤال شد همگی افراد شاغل، تحصیل‌کرده و دارای درآمدی بین ۷۵٫۰۰۰ دلار و ۱۵۰٫۰۰۰ دلار بوده‌اند. این ویژگی‌ها برای شکلی از تجربه‌ سلامتی مدنظر ما، خصوصیت جمعیت‌شناختی ایده‌آلی هستند.

  • فارغ از اینکه این تجربه یوگا، اسپا ، جنگل درمانی یا تاروت باشد، مصرف‌کننده‌ها وقتی تجربه‌ سلامتی را مدنظر قرار می‌دهند به دنبال چه هستند؟ 
  • آیا آن‌ها اکثراً با دوستان، خانواده یا تنها سفر می‌کنند؟ 
  • آیا آن‌ها ترجیح می‌دهند برای تجربه‌ سلامتی سفر کنند یا ترجیح می دهند در منزل خودشان برای سلامتی‌شان کاری کنند، یا یک اسکان طولانی‌تر در تعطیلات؟

پرسش‌های ما همه این سؤالات و موارد مهم دیگری را پوشش داده‌است.

حالا بد نیست همراه هم نگاهی داشته‌باشیم به بعضی از یافته‌های این نظرسنجی:

ترجیح می‌دهید چه زمانی به تجربه‌ سلامتی توجه کنید؟

ابتدا، می‌خواهیم تعیین کنیم که مصرف‌کننده‌ها چه نوع تجربه‌ سلامتی را ترجیح می‌دهند.

ترجیح می‌دهید چه زمانی به تجربه‌ سلامتی توجه کنید؟
ترجیح می‌دهید چه زمانی به تجربه‌ سلامتی توجه کنید؟

تعجبی نداشت که 53.75 درصد از کسانی که نظرسنجی شدند ترکیبی از راحتی و ورزش را می‌خواستند.  باوجوداین، انتظار داشتیم ورزش در تنهایی بیش از آن باشد که دیدیم، بخصوص با توجه به اینکه یوگا بخش بزرگی از این نوع تجربه است. این داده‌ها تأکید می‌کنند که بخش بزرگی از افراد یوگا را فعالیت آرامش‌بخش، نه نوعی ورزش، تلقی می‌کنند. وقتی بازاریابی این نوع محصول را در نظر می‌گیریم، این موضوع تمایز مهمی است.

حداکثر سه تجربه سلامتی را انتخاب کنید که بیشترین جذابیت را برای شما دارند؟

با پرسیدن این سؤال، می‌خواستیم مشخص کنیم کدام فعالیت‌ سلامتی بیشترین جذابیت را دارند.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، یوگا جذاب‌ترین مورد بود و ترکیب یوگا با فعالیت دیگری مثل موج‌سواری با پارو  و پیاده‌گردی هم در رتبه دوم قرار داشتند. اگرچه جنگل درمانی روز به روز محبوب‌تر می‌شود، اما هنوز بالاتر از حد انتظار بود. وضعیت سفر گیاه‌خواری هم با رقم خوب ۱۵٫۲۵ درصد از افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی که به دنبال این نوع تجربه بودند، هم همین‌طور بود. افرادی که گزینه «موارد دیگر» را برگزیدند، اسب‌سواری و دوچرخه‌سواری را به ترکیب تجربه‌ها اضافه کردند.

 چه نوع فعالیت ویژه سلامتی برای شما بیشترین جذابیت را دارد؟

 چه نوع فعالیت ویژه سلامتی برای شما بیشترین جذابیت را دارد؟
چه نوع فعالیت ویژه سلامتی برای شما بیشترین جذابیت را دارد؟

با پرسیدن این سؤال، می‌خواستیم بفهمیم آیا مصرف‌کننده هنگام سفر ترجیح می‌دهد بدون برنامه یا همه‌چیز برنامه‌ریزی‌شده باشد.

رقم بزرگ ۶۰ درصدی از افراد هنگام سفر بسته کامل (پرداخت همه هزینه‌ها از ابتدا) را ترجیح می‌دهند.  این موضوع نکته مهمی در طرح‌ریزی و تصمیم‌گیری آن‌ها است که تأکیدی است بر اینکه همه در این فضا باید به دنبال ترکیب تجربه‌ها و اسکان در بسته‌های کامل سفر باشند. تقریباً ۳۰ درصد از افراد ترجیح می‌دهند خودشان این کار را انجام دهند که هنوز نشان می‌دهد باید تجربه‌های انفرادی را هم ارائه کنید. یازده درصد ترجیح می‌دهند وقتی به مقصد رسیدند برنامه‌ریزی را انجام دهند.

What style of travel appeals to you most?
What style of travel appeals to you most

وقتی تجربه‌های سلامتی را مدنظر قرار می‌دهید، معمولاً ترجیح می‌دهید با چه کسی سفر کنید؟

کدام‌یک از افرادی که در نظرسنجی شرکت کردند ترجیح می‌دهند که در کنار تجربه‌ سلامتی، سفر هم بروند؟

وقتی تجربه‌های سلامتی را مدنظر قرار می‌دهید، معمولاً ترجیح می‌دهید با چه کسی سفر کنید؟
وقتی تجربه‌های سلامتی را مدنظر قرار می‌دهید، معمولاً ترجیح می‌دهید با چه کسی سفر کنید؟

این افراد بیش از همه مایه تعجب ما شدند. سفر با دوستان برای تجربه سلامتی فقط قدری بالاتر از ۹ درصد بود. بسیاری از تجربه‌های سلامتی بر سفر با دوستان تمرکز می‌کنند، اما با توجه به نتیجه فوق به نظر می‌رسد که  سفر با همسر و خانواده باید اولویت اول باشد. انتظار داشتیم در چنین مواقعی دوستان در رتبه بالاتری از خانواده قرار گیرند، اما این‌طور نبود.  تقریباً ۱۲ درصد از افراد به‌تنهایی سفر می‌کنند پس برای تجربه‌های سلامتی انفرادی هم بازار وجود دارد، اما  تمرکز بر تعطیلات زوج‌ها بهترین راهبرد است.

جمع بندی

امیدوارم نتایج این نظرسنجی تا حدودی به شما کمک کنند. شاید به شما کمک کنند متوجه شوید که چه تجربه‌ای بهترین گزینه برای مخاطب شما است. هر کسب‌و‌کاری با تمرکز خاص خود دیگری فرق می‌کند، اما این نظرسنجی باید بر بعضی تغییرات احتمالی یا فرصت‌هایی تأکید کند که می‌توانید آن‌ها را ایجاد کنید. اطلاعات قدرت است و خشنودم که اطلاعات جدیدی درباره سفر و صنعت سلامت ارائه می‌کنم.    

 

اشتراک گذاری در:
فیس بوک
لینکدین
تلگرام
توییتر
اسکایپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *