راهنمای داشتن یک وب‌سایت حرفه ای برای فعالان گردشگری و سرگرمی

یک وب سایت خوب و حرفه ای برای فعالان و صاحبان کسب و کارهای سیاحت و سرگرمی از چه جنبه‌هایی می‌تواند مفید باشد؟

این یک سوال ساده است و خوشبختانه پاسخ این سؤال نیز به همین سادگی خواهد بود:

از نظر زیباشناسی و بصری، و از نظر آموزشی و کاربردی و از منظر فروش و بازاریابی.

با این حال، در مسیر اجرایی شدن این مساله، قطعات و بخش‌های متحرک گوناگونی زیادی وجود دارند که باید با هم به خوبی کار کنند تا این سه الزام را پوشش دهند.

علاوه بر این، هر یک از این مؤلفه‌ها به شیوه‌ای منحصربه‌فرد و یکتا در تجربه کلی وب‌سایت برای شما و برای کاربر سهیم هستند. بنابراین در اینجا بحث ما، ارزش نهادن بیشتر یا کمتر به بخشی خاصی نسبت به بقیه بخش ها نیست.

همه چیز آنطور که می‌خواهیم، نمی‌شود!

قرار نیست همه برنامه ریزی شما برای وب سایت مدنظرتان به نتیجه دلخواه شما یا نتیجه درست برسد. گاهی پیش می‌آید که یک وب‌سایت خیلی بد با ضعف های محتوایی و ساختاری مختلف، به عجیب‌ترین شکلی که می‌توان تصور کرد برجسته می‌شود، مورد بازدید قرار می‌گیرد و مفید واقع می‌شود.

 در حالی که یک وب‌سایت خوب، در بهترین حالت ممکن از تجربه کاربر و طراحی؛ آنچنان که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد و به قولی زمین می‌خورد.

چگونه یک سایت گردشگری حرفه ای داشته باشیم؟

چگونه یک سایت گردشگری حرفه ای داشته باشیم؟
چگونه یک سایت گردشگری حرفه ای داشته باشیم؟

 با دانستن اینکه بازدیدکنندگان مختلفی برای وب سایت شما وجود خواهند داشت (البته با توجه به بازار هدف، پرسونای مخاطب و بیزینس پلن‌تان)، باید سعی کنید به همه آن‌ها احساس خوش آمدگویی مثبتی را القا کنید. مهم‌ترین اطلاعات را فوری، در بهترین مکان و دید و با بهترین لحن و واژه ممکن، در دسترس قرار دهید تا افرادی که یک نگاه و بررسی سریع را ترجیح می‌دهند بتوانند مستقیم و بدون معطلی زیاد، به نقطه اصلی و حیاتی وب سایت شما برسند.

به عبارتی باید چندین کار را به خوبی انجام بدهید:

اطلاعاتی را در وب سایت خود در اختیار قرار دهید، که تا جای ممکن برای کاربران هدف شما مفید باشد و پاسخ مفیدی به سوالات آن ها بدهد.

از طرفی عکس‌ها و تصاویر شما باید کسانی را که ترجیح می‌دهند از طریق ابزار‌های بصری و گرافیکی چیزی را یاد بگیرند، مرور بکنند و یا لذت ببرند. یا اگر خواندن برایشان در درجه دوم اهمیت قرار دارد، جذب و در نهایت شگفت‌زده کند.

بنابراین بیایید چند عنصر اساسی را که یک وب سایت نچسب و خشک را به وب سایتی تبدیل می‌کند که بازدیدکنندگان را متقاعد خواهد کرد، نیاز به جست و جو در سایت دیگری ندارند، تجزیه و تحلیل کنیم.

برای این کار باید به نکات و جزئیات مختلفی دقت داشته باشد و آن‌ها را اجرایی کنید:

به یاد داشته باشید تجارت و هدف شما چیست

اگرچه الهام گرفتن از وب‌سایت‌های قوی و با کیفیت کسب‌وکار‌های دیگر خوب است، اما مطمئن شوید که در جای مناسبی به دنبال آن هستید. طراحی و چیدمان کسب‌وکار‌ها به گونه‌ای ساخته شده است که در صورت ارائه کالا یا خدمات غیر مرتبط با سفر‌ها یا فعالیت‌های گردشگری، نوع دیگری از مشتری را جذب کند. لذا یک وب‌سایت گردشگری و سیاحتی عالی علاوه بر جذابیت بصری، باید اقدام مرتبط با بیزینس را برای کاربر تشویق کند.

بفهمید مخاطب شما کیست و چه چیزی می‌خواهد

بفهمید مخاطب شما کیست و چه چیزی می‌خواهد
بفهمید مخاطب شما کیست و چه چیزی می‌خواهد

شناسایی بازار هدف شما یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای داشتن، یک وب سایت موفق است. حتی اگر سفر‌های پیشنهادی شما، یا هر مطلبی که در سایت‌شما منتشر می شود، در بین مخاطبان زیادی محبوبیت داشته باشد، باز باید همیشه بر عناصری تمرکز کنید که در بازار هدف شما محبوب هستند. این مورد ممکن است در زمان های مختلف متغیر باشد و باید با تحقیقات درست بازار به آن برسید.

به بیان دیگر اگر یک سایت گردشگری و سیاحتی مثل همین مجموعه علی‌بابا باشید، سفرها و تورهای شما چه سفر‌های خانوادگی باشد یا سفر‌های ماجراجویانه، سفر‌های مجلل و لاکچری باشد، سفر‌های مقرون به صرفه و ارزان باشد یا هر چیز دیگری که فکرش را بکنید، فوراً مشخص کنید که سفر‌های شما از کدام یک از این اصول و المان ها پیروی می‌کنند. باید به جای تلاش برای ارضای نیاز‌های همه، بر مفیدترین و مرتبط‌ترین ویژگی‌های خود برای محتمل ترین مشتریان خود تمرکز کنید و همواره متمرکز بمانید.

همیشه جهت‌یابی درست مخاطب را مورد توجه قرار دهید.

حتی اگر همه چیز به خوبی کار کند و سایت شما در بهترین حالت از نظر فنی، گرافیکی و محتوایی باشد، مکباز هم ممکن است نادیده گرفته شوید یا از دید مخاطب، داشتن تمام شرایط یک الزام طبیعی در نظر گرفته شود و در ذهن او TOM یا Top Of Mind تبدیل نشوید. 

اما به محض اینکه همان مورد عادی و پرفکت سایت شما به هم بریزد یا خراب شود، بازدیدکنندگان وب سایت نه تنها اوقات بدی را در سایت شما سپری می‌کنند بلکه حتی می‌توانند تصمیم بگیرند که در سفر شما ثبت نام نکنند و مشتری یک سایت دیگر شوند.

 می‌توان گفت که ارتباط بین سایت و کاربر باید به عنوان یک کلیت در نظر گرفته می‌شود، جریان اطلاعاتی بین بخش‌های مختلف وب سایت، قرار دادن نشانه‌ها، نوشتار تجربه کاربر یا گزینه‌های CTA که قابل کلیک هستند و موارد بسیار دیگر، همه بخشی از جهت‌یابی بصری برای کاربر است. 

تصور کنید وارد یک فروشگاه زنجیره ای که همیشه خرید می کنید، می‌شوید و با لیستی بلند از اقلامی که می‌خواهید بخرید مواجه می‌شوید. شما معمولاً حتی قبل از ورود به فروشگاه می‌دانید که هر کالا در کدام راهرو قرار گرفته است. لذا وب سایت شما نیز باید از همین استدلال و منطق پیروی کند. باید مشتری وقتی وارد وبسایت شما شد، احساس کند چشم بسته هم می داند باید کدام سمت یا سراغ کدام منو برود.

 بازدیدکنندگان سایت شما نباید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سفر‌ها، و کسب و کار شما تلاش زیادی کنند تا بتوانند پاسخ سؤالات خود را بیابند. زیرا اگر در یک وب سایت چیزی پنهان باشد یا در جای نامناسب قرار گرفته باشد، شک نکنید که به آسانی پیدا نمی‌شود.

امروز عصر صفحات موبایل است

امروز عصر صفحات موبایل است
امروز عصر صفحات موبایل است

اطمینان از سازگاری وب سایت با تلفن همراه یا به قول طراحان سایت، ریسپانسیو بودن سایت، یکی دیگر از ضروری‌ترین و بنیادی‌ترین برای تجارت شما است. 

سایت شما باید به همان اندازه که کاربران دسکتاپ و رایانه به آسانی از آن استفاده می‌کنند، برای کاربران تلفن همراه نیز جذاب و مفید باشد، حتی بیشتر از آنها.

قطعا این روزها خیلی از صفحات وب تنها با موبایل های هوشمند کاربران رصد می شود و شاید یک نفر هرگز با سیستم خانگی یا لپ تاپ وارد سایت شما نشود.

برای همین اطلاعات باید دقیقاً به همان اندازه در دسترس باشد که در یک صفحه نمایش بزرگتر در دسترس هستند. همه چیز از فهرست‌ها گرفته تا متن اصلی و عکس‌ها باید سریع و یکپارچه بارگیری شوند.

منوها و پاورقی های سایت (footer) خیلی مهم هستند.

اولین قدم برای رضایت  کاربر نشان دادن سریع فهرست اصلی در نوار نویگیشن سایت در همان لحظه ورود کاربر است. زیرا مسئولیت خوش آمدگویی به مهمانان وب سایت و ارائه یک راهنمایی روشن و بدون ابهام و نقشه دقیق مسیری که در آن باید پیش بروند بر دوش همین فهرست‌ها است.

لذا بسته به تعداد گزینه‌های سفر، زمانی که سفر‌ها در مکان‌های مختلفی برگزار می‌شوند، محتوای مختلف سایت و زمانی که چندین آفر و پیشنهاد سفر گوناگون وجود دارد یک فهرست کشویی می‌تواند برای کمک به جهت‌یابی کاربران بهترین انتخاب باشد.

یک نکته مهم دیگر این است که فهرستی دیگر از تمام صفحات کلیدی، پیوند‌ها، و جزئیات تماس مربوط به شرکت شما را به طور مشابه در پاورقی سایت نیز ارائه شود. همیشه پاورقی یک وب سایت را مثل روبانی جذاب در نظر بگیرید که وب‌سایت شما را کامل و زیبا می‌کند. اگر محتوای اصلی و منوی سایت کادوی اصلی باشد، پاورقی و فوتر سایت روبان قرمز جذابی برای خوشحالی کاربران است.

به کاربران‌ یادآوری کنید چرا در سایت شما هستند

به کاربران‌ یادآوری کنید چرا در سایت شما هستند
به کاربران‌ یادآوری کنید چرا در سایت شما هستند

بدیهی است که برای هماهنگ‌کردن گشت و‌گذار کاربر در سایت، یا سایر فعالیت‌هایش دکمه‌های فراخوان یا کل تو اکشن، به کمک آن‌ها می‌آیند.

این‌ها دکمه‌هایی هستند که در هر صفحه‌ای از وب‌سایت شما از جمله صفحه اصلی، یا صفحه های لندینگ و صفحات سفر‌ها، اقامتگاه ها یا حتی بلاگ سایت، باید موجود باشد.

این دکمه ها به عنوان یک یادآوری‌کننده خیلی خوب عمل می‌کنند، و بازدیدکننده را ترغیب خواهند کرد که اقدامی را در جهت نیاز کسب و کار شما و اهداف تعیین شده انجام دهد. 

برای جلب توجه بازدید‌کنندگان به این دکمه ها و ارائه دستورالعمل‌های دقیق مانند «اکنون هماهنگ کنید»، «امروز ثبت‌نام کنید» یا «افزودن به سبد خرید»این دکمه‌ها باید از نظر زیبایی‌شناسی نیز متمایز از سایر قسمت‌های وب‌سایت باشند. با رنگ های مجزا اما مرتبط طراحی شوند و در جای مناسبی از صفحات قرار بگیرند.

همچنین گفتنی است دکمه‌های فریز شده یا متحرک موجوئد در صفحات هم راهکار مناسبی است که که کاربر را در حین حرکت به بالا و پایین صفحه دنبال می‌کنند و همیشه در دسترس او هستند و کاربر را از پیمایش صفحه برای یافتن مجدد آن‌ها نجات می‌دهند.

محتوا همه چیز است!

محتوا همه چیز است!
محتوا همه چیز است!

برای سایت خوب، دو نوع محتوا را می‌توان در نظر گرفت: تمام محتوا‌های گرافیکی و بصری و تمام محتوا‌های متنی و نوشتاری.

گرافیک – طراحی تجربه کاربری

این کار به چیزی بیش از چسباندن چند تصویر و استفاده مکرر از آن در روز نیاز دارد. چیدمان درست، ترتیب مناسب، سبک نوین، نظم در قرار دادن، فونت‌های انتخابی، رنگ‌ها، اندازه‌ها و جدا کننده‌ها  همگی در پکیج طراحی گنجانده شده‌اند و بی نهیات مهم هستند.

اولین چیز در سایت شما که به چشم کاربر می‌آید همین طراحی گیرا خواهد بود.

یک وب سایت عالی باید علاوه بر زیبایی، توانایی خوب کار کردن نیز داشته باشد. 

برای نمایش دقیق یک نماد تجاری، نمایش سفر‌های سایت شما، هدایت آسان کاربران به سمت دکمه  CTA، برای هماهنگ کردن اجزا باهم، وب سایت شما باید به صورت یکپارچه و یکنواخت عمل کنند.

 بعلاوه از نظر زیبایی‌شناسی یک سفر ماجراجویی چند روزه، و یک سفر دریایی لوکس با قایق یا یک سوار هوایی به جزیره‌ای گرمسیری، بدیهی است که مشتریان هدف مشخصی دارند و یک وب سایت باید این نوع از سفر‌ها را در هر قطعه از تصویر و گرافیکش نیز منعکس کند.

به عنوان مثال رنگ‌ها و فونت‌ها را بی اهمیت تصور نکنید، تنوع در تصاویر و رنگ ها بسیار مهم است. مکان‌های جذاب هر سفر پیشنهادی را  یا تصاویر شهری که به مقصد آن تور برگزار می‎‌کنید، همچنین بازدید کنندگانی که اوقات فوق‌العاده‌ای را سپری می‌کنند تا جای ممکن در وب سایت خود با بهترین رنگ و لعاب ممکن نشان بدهید.

محتوای گرافیکی از مهم ترین جذابیت های سایت شما خواهد بود
محتوای گرافیکی از مهم ترین جذابیت های سایت شما خواهد بود

محتوای متنی – پادشاه جذب مشتری

یک محتوا و مطلب از سرفصل‌ها، تیترها، زیر تیترها، توضیحات، اطلاعات سفر، اطلاعات تجاری و هر چیز دیگری که نوشته شده است تشکیل شده است. تمام این موارد باید روی کاربر اثر مثبت و مفید بگذارد.

حتی اگر می‌خواهید برای مدت طولانی در وب سایت خود در مورد چیزی صحبت کنید، در انتخاب مطالب خود دقت و ریزنگری داشته باشید تا پیام مناسبی را به طور موثر منتقل کنید.

 به عنوان مثال، برای افرادی که دوست دارند به اصل مطلب برسند، نوشتن متن‌ها و محتوای طولانی ممکن است یک انحراف و خطای بزرگ باشد. لذا اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مهم بلافاصله برای بازدیدکننده‌ای که نمی‌خواهد وقت خود را تلف کند نشان داده شود. از یک طرف باید برای کاربری که می خواهد دانش کسب کند، اخبار روز گردشگری بخواند یا علاقمند به مطالعه بالاگ های طولانی تر است باید بخشی مجزا و قوی داشته باشید.

در محتوای سایت شما مهمتر از هرچیزی یک مساله است : هیچ بازدید‌کننده‌ای نباید بدون آگاهی از جزئیات ضروری، مانند هزینه، تاریخ‌های موجود و مدت سفر، وارد و خارج شود.

اعتبارتان را به رخ بکشید!

اعتبار و سابقه شما یک جنبه مهم از یک وب سایت ویژه سفر و گردشگری است. شما ممکن است شهرت خود را به روش‌های مختلفی در وب سایت خود مورد تأکید و تبلیغ قرار بدهید. در کنار اینکه باید پرمخاطب باشید تا بتوانید از اعتبار و تجربه تان بگویید. از مشتریان و همکاران مطرح تان بنویسید یا از سوشال پروف یا تایید افراد صاحب نظر استفاده کنید.

سعی کنید جوایز، مشارکت‌ها و شراکت های استراتژیک، عضویت انجمن های فرهنگی و علمی و موارد دیگر را در جای مناسب و در زمان های مختلف به کاربران خود در سایت نشان دهید.

سعی کنید پشت نام وب سایت یا شرکت خود یک چهره و کاراکتر مناسب و قابل اعتماد قرار دهید.  همچنین یادتان باشد، اهمیت صفحه «درباره ما» را دست کم نگیرید. شما باید بدون اینکه اغراق کنید و مدام از خودتان تعریف کنید، بهترین معرفی را از خودتان داشته باشید.

داشتن یک وب سایت ایده‌آل، پایان کار نیست

داشتن یک وب سایت ایده‌آل، پایان کار نیست
داشتن یک وب سایت ایده‌آل، پایان کار نیست

حالا با ایجاد یک وب سایت ایده‌آل و قوی به موفقیت بزرگی دست یافته‌اید (یا شما این گونه فکر میکنید). اما ایجاد یک وب‌سایت فوق‌العاده به معنی توقف بهبود مداوم وب سایت نیست. یک وب‌سایت خارق‌العاده مانند بسیاری چیز‌های دیگر، به مراقبت مداوم در محتوا و نگهداری و پشتیبانی فن نیاز دارد تا تضمین کند که به طور مستمر بهترین تجربه کاربری را ارائه می‌دهد.

بنابراین، اگر ارزیابی‌های شما پنج ساله است، وقت آن است که این برنامه خود را به روز‌رسانی کنید. سریعتر و بیشتر همه چیز را با شرایط بازار و مخاطب هدف هماهنگ کنید.

 اگر تصویری بازدیدکنندگان یا کارکنان شرکت را شما نشان می‌دهد که متعلق به پانزده سال پیش است، سعی کنید حتما آن را به روز رسانی کنید. باید تصویری از امروز شما جلوی چشم کاربر باشد و او را جذب کند.

وب سایت شما باید دائماً هر تغییری را که در آن ایجاد می‌کنید منعکس بکند و به اطلاع مخاطب برساند. اگر سفری را تغییر دادید، محصولات و خدمات سفر خاصی را قطع کردید و حتی تغییرات فنی  تصویری سایت را باید به نحوی در وب سایت خود به نمایش بگذارید.

یک وب‌سایت خارق‌العاده و موفق از چیزی بیش از آنچه که دیده می‌شود، تشکیل شده است. هر چیزی که در پس زمینه و پشت صحنه اتفاق می‌افتد، جزیی حیاتی از یک وب‌سایت خوب است.

وب سایت شما باید به طور منظم برای ارتقای سازوکار‌ها، به روز‌رسانی پیکره و افزونه‌ها، آزمایش سرعت عملکرد، تحلیل و بررسی رتبه‌بندی سئو، اطمینان از کارکرد همه لینک ها و پیوند‌ها و حتی از نظرامنیتی بررسی، بهینه سازی و به روز رسانی شود.

یک پیشنهاد خیلی خوب برای داشتن یک سایت خیلی خوب

آژانس دیجیتال مارکتینگ راتین
آژانس دیجیتال مارکتینگ راتین

آژانس راتین، یک شرکت موفق طراحی وب سایت است که متخصص در ایجاد وب سایت برای فعالان گردشگری، کسب و کارهای ارائه سفر و و فعالیت‌های فروش محور تورسیتی است. ما سالها در این زمینه زتجربه داریم و با برترین نام های ایرانی مثل علی بابا، جاباما، سفرمارکت، یوتراوز و خیلی های دیگر صرف نظر از اندازه سایت یا نوع خدماتشان کار کرده ایم.

تیم طراحی سایت ما در تمام مراحل پروژه، و همچنین پس از راه‌اندازی روی همه چیز از طراحی گرفته تا محتوا و همه مسائل فنی با شما کار می‌کنند. 

آیا برای طراحی سایت و رشد کسب و کار خودتان مشاوره می‌خواهید؟

شما می توانید در طیف وسیعی از مسائل بازاریابی و توسعه شرکت‌های مربوط به بخش مسافرت و گردشگری با راتین در بخش های مختلف مشورت کنید.

ما در مورد بهترین تاچ پوینت های برند شما، استراتژی های بازاریابی، طراحی سایت، تولید محتوای ویژه گردشگری، سئوی سایت شما برای موتور های جستجو و حتی تبلیغات کلیکی مختلف و گوگل ادز کارنامه ای قابل استناد و بر اساس داده های مشخص داریم. کافیست با ما تماس بگیرید یا به سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ راتین مراجعه کنید.

اشتراک گذاری در:
فیس بوک
لینکدین
تلگرام
توییتر
اسکایپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *