گردشگران و مسافران اروپایی به دنبال تجربه‌های بومی و فرهنگی در سفر

همه چیز از نتایج تحقیقات تراولایز (Travellyze) شروع شد: از هر ۱۰ گردشگر اروپایی سه نفر به دنبال تجربه های بومی فرهنگی در سفر خود هستند. یعنی رقمی نزدیک به 30 درصد مسافران از مبادی اروپایی.
با شروع فصل بهار و بهتر شدن هوا، فستیوال‌‌ها و اجرای کنسرت‌های هوای آزاد در مقاصد گردشگری مهم دنیا آغاز می‌شود. در حقیقت در ماه آوریل تقاضا برای چنین تجربیاتی حدودا دو برابر می‌شود (حدود ٪ ۱۱۳ افزایش).

وضعیت سفرها و مسافران بعد از بهبود وضعیت همه گیری کرونا

از طرفی به خاطر بهتر شدن وضعیت کرونا در اروپا در مناسبت هایی مثل عید پاک یا تعطیلات کریسمس این تقاضا افزایش پیدا می کند. به طور مثال موارد زیر نتایج مختلف به دست آمده از تحقیق تراولایز هستند:

 • بازگشایی فضاهای فرهنگی هنری، سینما‌ها، و محل‌های اجرای کنسرت در طی یک سال گذشته از همه گیری، اهمیت و ارزش تجربه فرهنگی را به میزان ٪۵.۳ افزایش داده است.
 • بیش از ۱۳ میلیون داده (اطلاعات) روی پلتفرم تراولایز، بررسی شده است. این اطلاعات به ما نشان می‌دهد که گردشگر فرهنگی، چه مدل گردشگری است، چطور سفر می‌کند و برای گردشگران اروپایی مقاصد محبوب این سفر فرهنگی کدام شهرها و کشورها هستند.
 • طبق نتایج بررسی ها ۳ نفر از هر ۱۰ گردشگر اروپایی به دنبال کسب یک تجربه فرهنگی مانند بازدید از موزه‌ها، شرکت در جشنواره‌ها و کنسرت‌ها هستند.
 • تقاضا برای این نوع از سفرها در طی ماه آوریل حدود ٪ ۱۱۳ افزایش پیدا می کند.
 • ۵ نفر از هر ۱۰ گردشگر فرهنگی از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل یا بینگ برای سفرشان ترغیب شده‌اند.

همچنین نیمی از مسافران به طور آنلاین با آژانس‌های مسافرتی مشورت داشته‌اند و از سایت‌هایی مانند تریپ‌ ادوایزر و شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و فیسبوک بازدید کرده‌اند.

تحقیقات بازار درباره گردشگران فرهنگی از مبدا اروپا

مسافران اروپایی با درآمد خانواری در حدود ۱۸۰۰۰ تا ۳۵۹۹۹ یورو عازم سفر می شوند
مسافران اروپایی با درآمد خانواری در حدود ۱۸۰۰۰ تا ۳۵۹۹۹ یورو عازم سفر می شوند

در تحقیقات انجام شده توسط تراولایز، حوزه بازار و بخش مالی سفرها نیز مورد بررسی قرار گرفته و نتایج جالبی از آن ها به دست آمد:

 • ٪۴۱ درصد گردشگران فرهنگی ۳۵ تا ۵۴ ساله هستند و۴ نفر از هر ۱۰ نفر آموزش فنی و حرفه‌ای گذرانده است.
 • نیمی از آنها متاهل هستند و ٪۳۰ درصد مجرد .
 • این مسافران اروپایی با درآمد خانواری در حدود ۱۸۰۰۰ تا ۳۵۹۹۹ یورو عازم سفر می شوند و با توجه بودجه سفرشان، بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو خرج می‌کنند.
 • ٪۱۳ از این گردشگران اروپایی بیان می‌کنند که بودجه سفرشان نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد بود.

گردشگران علاقمند اروپایی، از روی چه منابعی مقصد سفرشان را تعیین می‌کنند؟

۵ نفر از هر ۱۰ گردشگر اروپایی که می‌خواهد تجربیات فرهنگی مانند بازدید موزه‌ها ، جشنواره‌ها و کنسرت‌ها را در طی سفرش داشته باشد، از طریق تجربیات قبلی دوستان و خانواده اش یا جستجو در موتورهای ابر جستجوگرهایی مانند گوگل، بینگ یا یاندکس برای سفر ترغیب شده است.
این گردشگران همچنین با کارشناسان وبسایت آژانس‌های مسافرتی به طور آنلاین مشورت می‌کنند.
آنها از سایت‌های مانند تریپ‌ادوایزر و شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و یوتیوب برای دیدن تصاویر بهتر و خواندن نظرات مسافران قبلی بازدید می‌کنند.
در مورد شبکه های اجتماعی مورد توجه این مدل از مسافران، در طی سال گذشته تیک تاک با افزایش ٪۸۱ بازدید، بالاترین میزان پیشرفت را داشته است.
اما درباره رتبه‌بندی‌های آفلاین «سینما اند موویز» میزان تاثیر گذاری خود بر گردشگران فرهنگی را در حدود ٪۶۶ افزایش داده است.

از نظر مسافران فرهنگی، جنبه‌های مختلف سفر و تعطیلات چقدر اهمیت دارد؟

اهمیت خوب غذا خوردن و فعال بودن ( امکان ورزش و تفریحات فیزیکی) در طی سفر تقریبا ٪۲۰ افزایش در میان خواسته آن ها را نشان می دهد
اهمیت خوب غذا خوردن و فعال بودن ( امکان ورزش و تفریحات فیزیکی) در طی سفر تقریبا ٪۲۰ افزایش در میان خواسته آن ها را نشان می دهد

به نظر شما کدام موارد برای گردشگران اروپایی بالاترین اهمیت را داشته است؟ طبق آمار به دست آمده پارامترهای زیر دارای اهمیت بیشتری بوده اند:

 • تمیزی و نظافت
 • استانداردهای بهداشت و سلامت
 • استانداردهای ایمنی
 • کم بودن میزان جرم در آن منطقه
 • اگرچه اهمیت خوب غذا خوردن و فعال بودن ( امکان ورزش و تفریحات فیزیکی) در طی سفر تقریبا ٪۲۰ افزایش در میان خواسته آن ها را نشان می دهد.

 گردشگران فرهنگی چگونه محل اقامت خود را رزرو می‌کنند؟

بیشتر از 50 درصد از این گردشگران ماه می – may تا سپتامبر – september سفر می‌کنند و ترجیح می‌دهند در خانه‌ های اجاره ای که فقط برای تعطیلات استفاده می‌شود، اقامت کنند. اگر غیر این باشد آنها هتل‌های ۳ تا ۴ ستاره، هتل‌های ارزان‌ قیمت‌ یا هاستل ها را برای اقامت‌شان ترجیح می دهند و رزرو می کنند.
البته طی یک سال گذشته با افزایش ٪۱۱۸ برای اقامت درخانه‌ ها و کلبه های مستقر در مزرعه ها رو به رو بوده ایم و این اقامتگاه ها بسیار پرطرفدار شده اند.

 مسافران فرهنگی چه رفتارهای متفاوتی در طی تعطیلات‌ از خود نشان داده اند؟

اهمیت خوب غذا خوردن و فعال بودن ( امکان ورزش و تفریحات فیزیکی) در طی سفر تقریبا ٪۲۰ افزایش در میان خواسته ان ها را نشان می دهد.
اهمیت خوب غذا خوردن و فعال بودن ( امکان ورزش و تفریحات فیزیکی) در طی سفر تقریبا ٪۲۰ افزایش در میان خواسته ان ها را نشان می دهد.

البته که همه این مسافران و گشدرگارن فرهنگی رفتارهای یکسانی در طول سفر ندارند و از اقامت تا حمل و نقل رفتار مختلفی از خود نشان می دهند.
سه نفر از هر ۱۰ گردشگر به جای هواپیما از قطار یا اتوبوس استفاده کرده است.
٪۱۸ آن‌ها هتل‌های دوستدار محیط زیست را انتخاب می‌کنند اگرچه این هتل‌ها از هتل‌های معمولی گران‌تر هستند.

اگر شما یک پیشنهاد جالب برای سفر دریافت کنید و مقامات دولتی در مورد سفر به آنجا هشدار بدهند، آیا باز هم سفر می‌کنید؟

این شاید برای شما عجیب باشد که با وجود هشدارهای دولتی باز هم به سفر خود ادامه بدهیم. اما جالب است بدانید که از بین مسافران اروپایی تنها ٪۵۰ درصدشان گفته اند که با وجود هشدارها، سفر نمی‌کنند. یعنی نیمی دیگر از آنها سفر خود را کنسل نمی کنند.

و اما رتبه تصویری مقاصد سفر گردشگران فرهنگی

امروزه در صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع راهبردی هر کشور، رقابت بسیار دشوار شده است
امروزه در صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع راهبردی هر کشور، رقابت بسیار دشوار شده است

از بین ۱۰ کشور و مقصد برتر برای گردشگری برای مسافران اروپایی، کشورهای اسپانیا، پرتغال، آلمان و ایتالیا و شهر تاراگونا دارای 5 رتبه اول هستند.
یکی از دلایل اصلی این انتخاب ها، گزارشات تصویری متعدد از این کشورها و زیبایی هر شهر این کشورهاست. آمار بالای دسترسی به ویدیو ها و خاطرات مصور گردشگران قبلی باعث می‌شود که بخش گردشگری و هم چنین مسافران آتی با نقاط ضعف و قوت هر مقصد آشنا بشود.

یادتان باشد:
امروزه در صنعت گردشگری به عنوان یکی از صنایع راهبردی هر کشور، رقابت بسیار دشوار شده است. پس نباید فرصت را از دست داد و باید در هر حوزه گردشگری از هتل تا اقامتگاه بوم گردی، از خدمات حمل و نقل درون شهری تا اتوبوسرانی بین المللی با داشتن یک داشبورد حرفه ای و طراحی وب سایت آنلاین برای کسب و کارتان به این هدف برسید. دنیا برای شما نخواهد ایستاد!

اشتراک گذاری در:
فیس بوک
لینکدین
تلگرام
توییتر
اسکایپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *