چت بات های برنامه ریزی سفر، با قدرت Chat GPT، کارآفرینان را یک گام به جلو فرا می‌خوانند

 با توجه به توان و تلاشی که در توسعه برنامه‌های کمکی به برنامه‌ریزی سفر صورت می‌گیرد، چقدر زمان طول خواهد کشید تا کارگزاران و آژانس‌های مسافرتی از بازار حذف شوند؟ احتمالاً نه فردا، اما برای چند سال آینده چطور؟

با توجه به تلاش و توانایی بسیاری از استارتاپ‌ها و شرکت‌ها در توسعه محصولاتی که توسط هوش مصنوعی تغذیه می‌شوند، دنبال کردن وضعیت آنها و تهیه گزارش دقیق دشوار است. 

همین امر برای صنعت مسافرت نیز صدق می‌کند، زیرا شرکت‌های بزرگ و کوچکی هر روزه با اعلام نمودن چت‌بات‌های خود برای مشتریان و انتشار خبرها درباره محصولات B2B برای استفاده داخلی، در این حوزه فعالیت می‌کنند.

به نظر می‌رسد برخی از این شرکت‌ها درصدد راه‌اندازی پروژه‌های جدی و بزرگی هستند، در حالی که برخی دیگر به نظر می‌رسند کمی به‌صورت تبلیغاتی عمل می‌کنند. با این حال، نیروهای بازاریابی وجودی ندارد که همه این شرکت‌ها بتوانند به‌نقطه قطعی زنده‌ماندن برسند و برای هر یک از آژانس‌های سفر مشتریان به رقابت با چت‌بات‌های شرکت‌های آژانس‌های مسافرتی آنلاین، نیاز به یک معجزه است،.

 اولاً به دلیل اینکه شرکت‌های بزرگ منابع بیشتری دارند و ثانیاً به این دلیل که آن‌ها دارای مقادیر بسیار زیادی از داده هستند. با این حال، اگر شرکت‌های دیگری نیز به درستی عمل کنند، ممکن است بتوانند جایگاه خود را تثبیت کنند. بسیاری از آن‌ها همین حالا در حال تلاش هستند.

در نوشته زیر به برخی از شرکت‌هایی که در فناوری‌های برنامه‌ریزی و رزرو سفر با استفاده از Chat GPT فعالیت می‌کنند، پرداخته شده است:

 

این چت‌بات توسط Chat GPT تغذیه می‌شود و از طریق واتساپ فعالیت می‌کند.
این چت‌بات توسط Chat GPT تغذیه می‌شود و از طریق واتساپ فعالیت می‌کند.

GuideGeek

یکی از پروژه‌های فعال در این زمینه، نسخه اولیه یک کمک برنامه‌ریزی سفر به نام GuideGeek است. این چت‌بات توسط Chat GPT تغذیه می‌شود و از طریق واتساپ فعالیت می‌کند. این چت‌بات تازه توسط شرکت Matador Network، یک ناشر رسانه‌های مستقل در حوزه سفر، منتشر شده است.

کاربر می‌تواند از طریق مکالمات متنی از چت‌بات GuideGeek پیشنهادهایی برای برنامه‌ریزی سفر بخواهد. از طریق همکاری اولیه با Skyscanner، این چت‌بات می‌تواند اطلاعات مشخص درباره پروازها و هزینه‌های آنها را ارائه دهد، همچنین لینک‌هایی برای رزرو در وب‌سایت Skyscanner ارسال کند.

هدف بلندمدت GuideGeek، به گفته Ross Borden، مدیرعامل شرکت Matador Network، این است که مسافران از آن به عنوان یک ابزار اصلی برای برنامه‌ریزی و رزرو سفر استفاده کنند. هدف این چت‌بات ارائه پیشنهادات جزئی و شخصی‌سازی شده برای سفرها بر اساس تاریخچه کاربر است، همراه با اطلاعات درباره هزینه‌های رزرو و موارد دیگر.

شرکت قصد دارد داده‌های خود را در پلتفرم یکپارچه‌سازی کند تا به کاربران در هنگام برنامه‌ریزی سفر کمک کند. به عنوان مثال، هزاران ویدیوی کوتاهی که شرکت در اختیار دارد و توسط چندین برند رو به رشد در TikTok کسب کرده‌اند، می‌توانند برای ارائه خلاصه‌ای از ویدیو و کمک به کاربر در تصمیم‌گیری برای برنامه‌ریزی سفر مورد استفاده قرار گیرند.

به گفته Ross Borden، GuideGeek برای مشتریان همچنان رایگان خواهد بود. Matador نیز طرحی برای کسب درآمد از طریق روابط B2B دارد. این شرکت با بیش از ۲۰۰ سازمان بازاریابی مقصد در سراسر جهان همکاری می‌کند و قصد دارد در تابستان امسال فناوری را بر روی پلتفرم‌های آن‌ها راه‌اندازی کند.

Balatoni Szállások és Kalandok 

(اقامتگاه‌های بالاتون قابل پرداخت و ماجراجویی)

این پلتفرم از هوش مصنوعی Chat GPT برای تغذیه چت‌بات تولیدی استفاده می‌کند
این پلتفرم از هوش مصنوعی Chat GPT برای تغذیه چت‌بات تولیدی استفاده می‌کند

در مقیاس کوچک‌تر، پلتفرم Balatoni Szállások és Kalandok چند هفته پیش به عنوان راهی برای برنامه‌ریزی و رزرو سفرها به منطقه محبوب Balaton در مجارستان راه‌اندازی شد.

این پلتفرم از هوش مصنوعی Chat GPT برای تغذیه چت‌بات تولیدی استفاده می‌کند تا به کاربران در برنامه‌ریزی سفر به این منطقه با پیشنهادهایی برای فعالیت‌ها و دیدنی‌ها کمک کند. کاربران می‌توانند از طریق صفحه تماس با ما به “آنا”، دستیار چت‌بات هوش مصنوعی، دسترسی پیدا کنند.

مانند بسیاری از چت‌بات‌های برنامه‌ریزی سفر در حال حاضر، به‌نظر می‌رسد در مراحل اولیه برنامه‌ریزی کمک می‌کند. اما شرکت در حال تلاش برای تقویت امکانات آن با جمع‌آوری بیشتر داده‌ها از کاربران است، به گفته Péter Márkus، بنیانگذار این پلتفرم.

هدف ما در Balatoni Szállások és Kalandok این است که روحیه Balaton را منتشر کنیم و آن را برای همه قابل دسترس و لذت‌بخش کنیم، همچنین از آخرین فناوری‌ها بهره‌برداری کنیم، به گفته Márkus.

وی گفت که هوش مصنوعی Chat GPT نیز در سایر بخش‌های وب‌سایت، از جمله به‌کارگیری برای اتوماسیون فرایندهای پشت‌زمینه و کمک به تأمین کنندگان سفر ثبت‌نام شده در پلتفرم در پاسخ به سوالات فنی استفاده می‌شود.

Roam Around

به عنوان یک صنعت در حال رشد و نمو، ما هنوز در فاز جمعیت مثبت هستیم که ورودی جدید تنها ارزش را به کل اضافه می‌کند

Roam Around نیز یک چت‌بات کمک برنامه‌ریزی سفر در حال توسعه است.

در حال حاضر تنها یک نفر، یعنی شای گبایی – Shie Gabbai، در این پروژه فعالیت می‌کند. طرح او ایجاد یک پلتفرم است که به طور اصولی همان کاری را که یک کارگزار سفر انجام می‌دهد، انجام می‌دهد، به طوری که جزئیاتی مانند نیازهای غذایی و ترجیحات حمل‌ونقل را به یاد می‌آورد و در نظر می‌گیرد. 

کلیت طرح مشابه دیگران است که این پلتفرم به تأمین کنندگان سفر متصل خواهد بود، بنابراین رزروها می‌توانند درون برنامه انجام شود به جای استفاده از لینک‌ها. وی نیز در حال کار بر روی افزودن عنصر چت های گروهی به چت‌بات است تا برنامه‌ریزی سفر گروهی را نیز برای کاربران آسان‌تر کند.

گبایی در یک مصاحبه می‌گوید: “جایی که من واقعاً فرصت بیشتری برای Roam Around می‌بینم، در شهرهایی است که هرگز از آنها نشنیده‌ام یا مثل شهرهایی که مجلات بزرگ پوشش نمی‌دهند.”

وی اضافه می‌کند: “به نظر من رقبا در این حوزه بیشتر ویژگی‌ها و آپشن های اضافی دارند. اما آنچه که من واقعاً برای ساخت آن تلاش کردم، تمرکز بر تجربه کاربری بوده است، که چگونه این کار را به‌سادگی و بدون خطا پیش ببرم.”

Shie Gabbai تا کنون به‌طور محدود از امکانات چت‌بات برای پیشنهادات و لینک‌های رزرو استفاده کرده است، اما به دستور کاری بیش از ۴ میلیون برنامه سفر تولید کرده است.

با وجود رشد تعداد رقبا، وی درباره آینده به‌طور مثبت می‌اندیشد و می‌گوید: “به عنوان یک صنعت در حال رشد و نمو، ما هنوز در فاز جمعیت مثبت هستیم که ورودی جدید تنها ارزش را به کل اضافه می‌کند.”

اشتراک گذاری در:
فیس بوک
لینکدین
تلگرام
توییتر
اسکایپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *