تحولات گردشگری پس از دوران کرونا در کانکون مکزیک

سیاست خطرساز و پر ریسک مکزیک، برای باز نگه داشتن مرزهایش برخلاف سیاست دیگر کشورها در طول همه گیری کرونا برای ایالت کینتانارو مفید واقع شده است. دولت مرکزی با فرصت شناسی و اقدامات هوشمندانه و متناسب با دوران کرونا، در مسیر توسعه ی شهر ساحلی کانکون گام برداشت، چنان که حالا دیگر این شهر فقط یک مقصد گردشگری ساحلی نیست و توانسته است در طول این مدت ترافیک هوایی خود را نیز گسترش دهد. در نتیجه ی این اقدامات و برنامه ریزی مطلوب، اخیراً تعداد گردشگران این شهر افزایش قابل توجه داشته است. 

با کمتر شدن خطرات کرونا و واکسیناسیون ملی در بسیاری از کشورها، اکنون بسیاری از مقاصد گردشگری اندک اندک به جایگاه خود در سال ۲۰۱۹ بازمی گردند، اما به نظر می رسد یکی از این مقاصد، قرار است از سایرین پیشی بگیرد. با نگاهی به ازدحام فرودگاه بین المللی کانکون، درخواهیم یافت که تعداد گردشگران ورودی به کانکون و حومه به سرعت در حال افزایش است. مسافران این فرودگاه در ماه ژوئن 2022 نزدیک چهارده درصد بیشتر از سال 2019 و اوج گیری همه گیری بوده است، در حالی که تعداد بسیار اندکی از فرودگاه های جهان به ویژه مقاصد گردشگری، به ازدحام پیش از همه گیری بازگشته اند.

گردشگری در کانکون و دوران پس از کرونا
گردشگری در کانکون و دوران پس از کرونا

ترافیک هوایی، تنها بخش چشمگیر ماجرای کنکون نیست. ظرفیت هتل های این تفرجگاه ساحلی با نزدیک به 900 هزارنفر جمعیت، به طور کامل در تابستان تکمیل شدند. ایو مارسو، نائب رئیس بخش محصول شرکت جی ادونچرز در این باره می گوید: «ما واقعا دیگر جایی برای اقامت نداریم. حتی برایمان اثبات شده که افزایش ظرفیت نیز اکنون دشوار است.» اشاره او به این مساله بود که نود درصد از هتل های کانکون تا ماه آوریل هم رزرو شده بودند. 

بخش بزرگی از این ورودی ها، به جز کانکون، معروف ترین مقصد گردشگری ایالت کینتانارو، به شهرهای دیگر مکزیک نیز سفر می کنند. بنجامین خیمنز، مدیر شورای ارتقای گردشگری کینتانارو، می گوید: «اگر به آمار توجه کنید، جمعیت ورودی به ریویرا مایا حتی بیشتر از جمعیت ورودی به کانکون بوده است.» 

به گفته ی خیمنز، کینتانارو، از ماه ژانویه تا ژوئن شاهد افزایش ده درصدی ورود گردشگران نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ بوده ایم. شورای ارتقای شورای ارتقای گردشگری کینتانارو پیش بینی می کند که در سال ۲۰۲۲ شانزده میلیون گردشگر وارد این ایالت زیبا شده باشند.

یکی از عوامل مهم این افزایش توریست، خط مشی و سیاست های دولت مرکزی مکزیک در ارتباط با سفر و پذیرش مسافر در طول دوران کرونا بوده است. مرزهای این ایالت در ماه آوریل بسته شدند اما در ژوئن سال ۲۰۲۰ مجددا به روی مسافران بین المللی گشوده شدند. 

مارسو، نائب رئیس بخش محصول جی ادونچرز معتقد است: «رویکرد مکزیک درباره ی مسافرت و گردشگری در طول همه گیری واقعا نتیجه بخش بود. آن ها هیچ گاه مانع گردشگری و باعث ایجاد رکود در این حوزه نشدند . کینتانارو تمام این مدت منطقه ای امن و آرام به شمار می آمد و همیشه پروازهای ورودی و خروجی مخصوصاً به سوی آمریکای شمالی داشت.»

حتی در طول دوره ی اوج آلودگی مکزیک به ویروس کووید 19، گردشگران به راحتی وارد این ایالت می شدند. 

افزایش ده درصدی ورود گردشگران نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۹
افزایش ده درصدی ورود گردشگران نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۹

به گفته خیمنز، بخش قابل توجهی از افزایش بازدیدها مربوط به بازگشت گردشگران در این دوره ی اوج کرونا بوده است. 

کینتانا رو در این چند سال اخیر و حین همه گیری دو استراتژی مهم در پیش گرفت. یکی از آن ها “برندسازی مادر” بود، در این استراتژی دولت خود را به عنوان «کشوری» با گزینه های مختلف به مردم دنیا معرفی میکرد. خیمنز: «اولین استراتژی که در پیش گرفتیم این بود که به دنیا گفتیم گردشگری در اینجا فقط به شهر کانکون خلاصه نمی شود. ما کارائیب مکزیکی هستیم و طبق نیازهای شما، دوازده گزینه عالی و مقصد بی نظیر برای سفر داریم.»

گردشگران می توانستند با یک پرواز به کانکون بروند و با خانواده ی خود در همان جا وقت سپری کنند، یا بنا بر علایق خاص و مشترک با معشوقشان به ایسلا موخرس یا مقصدی دیگر سفر کنند.

خیمنز می گوید: «ما به گردشگران گفتیم اگر می خواهید استراحت کنید، ماجراجویی کنید یا به مکانی عاشقانه و رویایی بروید، دوازده گزینه ی گوناگون پیش روی شما است. این یک پیشنهاد جذاب برای هر توریستی است.»

گردشگران اکنون و پس از این مدت به این نتیجه رسیده اند که این ایالت چیزی بیشتر از یک ساحل و استراحتگاه در چنته خود دارد. 

ایومارسو معتقد است: «با اتفاقی که برای مناطقی به جز کانکون مانند پلایا دل کارمن افتاده است، مردم فرهنگ، غذا و طبیعت این منطقه را کاملاً کشف کرده اند. حالا گردشگران بیشتری نسبت به این موضوع آگاه شده اند که این منطقه صرفاً یک ساحل دلپذیر اما تکراری نیست و یک مقصد گردشگری پر از ماجراجویی و داستان است.»

کانکون، مقصد گردشگری پر از ماجراجویی و داستان
کانکون، مقصد گردشگری پر از ماجراجویی و داستان

استراتژی دوم ایالت کینتانا رو در دوره کرونا این بود که برای گسترش ارتباطات هوایی ایالت با خطوط هوایی بیشتری همکاری کند. هیمنز گفت: «ما با خطوط هوایی گوناگون، به ویژه خطوط هوایی مکزیک و ایالات متحده آمریکا جلسات زیادی را برگزار کردیم. اکنون تعداد پرواز و ظرفیت بیشتری داریم، بنابراین رسیدن به این جا و اقامت در هر کجای ایالت به خصوص کانکون راحت تر خواهد بود.» 

به گفته ی خیمنز این ایالت برای سال ۲۰۲۲ هجده میلیون صندلی هواپیما ظرفیت داشت که نشان دهنده رشد سی درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ بوده است. طبق اطلاعات سایت سیریوم، 4.4 میلیون صندلی پروازی تنها در سه ماهه ی اول امسال از فرودگاه بین المللی کانکون عبور کرده اند که در مقایسه با سه ماهه ی ابتدایی سال ۲۰۱۹ ، هفده درصد افزایش داشته است.

ایو مارسو هم معتقد است: «مدیران ایالت به تور گردان ها کمک کردند تا متوجه ظرفیت واقعی این منطقه شوند. در تلاش هستیم که اینجا را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری کلیدی و مهم در آمریکای لاتین و مرکزی توسعه دهیم.»

اشتراک گذاری در:
فیس بوک
لینکدین
تلگرام
توییتر
اسکایپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *